Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szynka Spiska, skąd wzięła się jej nazwa?

2022-03-10
Szynka Spiska, skąd wzięła się jej nazwa?

Szynka spiska, skąd wzięła się jej nazwa?

Spisz to kraina o burzliwych dziejach i zmieniających się w ciągu wieków granicach, rozciąga się na terenie dwóch krajów: Polski i Słowacji. Poznaj dzieje tej miejscowości, które zainspirowały nas do stworzenia szynki spiskiej.

Trochę geografii na początek. Spisz – granice

Od północy i zachodu Spisz sąsiaduje z naszym Podhalem, na wschodzie z Szaryszem, na południu z Abowem i Gemerem. Przeważająca część Spiszu, która zajmuje ok. 22 tys. km, rozciąga po stronie Słowacji, ale ok. 195 km2 należy do Polski. Po naszej stronie Spisz położony jest w południowej części Małopolski, w widłach rzeki Białki i Dunajca. Od wschodu otaczają go Pieniny, od północy Niżne Podhale z Gorcami, a od zachodu Skalne Podhale wraz z Kotliną nowotarską.

Dlaczego Spisz jest tak wyjątkowy?

Spisz jest krainą, która do dziś zachowała pewną odrębność i różni się mocno od sąsiednich regionów Podhala. Rejon Spiszu, zanim na stałe został przyłączony do Polski, przechodził przez ręce wielu zagranicznych władców. Jakich? Np. Austrii, Węgier lub Niemiec. Dlatego z punktu widzenia etnografii, w kulturze materialnej mieszkańców tego wspaniałego regionu można odnaleźć elementy węgierskie, niemieckie, słowackie, polskie i również wołoskie.

Mimo niewielkiego obszaru, jaki zajmuje, na polskim Spiszu wydzieliła się odrębna, charakterystyczna gwara, jak również strój ludowy. Na terenie Spiszu pozostały obiekty, które warto odwiedzić. Po polskiej stronie są to: zamek w Niedzicy, zabytkowe kościoły, unikatowe piwnice frydmańskie, czy niespotykane gdzie indziej w Polsce kacwińskie sypańce ( to oryginalne spiskie spichlerze, drewniane magazyny na zboże, na podmurówce z kamienia, oblepione gliną, z ruchomym dachem).

Warto też odwiedzić Spisz po stronie słowackiej, można tam znaleźć wiele ciekawych miejsc, jak na przykład: Czerwony Klasztor, zamek lubowelski, Zdziar czy choćby Lendak.

Szynka oraz polędwica spiska

My jesteśmy oczarowani kulturą Spisza. To właśnie z tego regionu wywodzi się receptura naszej szynki. Dlatego nazwa naszej szynki i polędwicy nie mogła być inna. To prawdziwy smak podhalańskiej wsi, który dodatkowo podkreśla wędzenie naturalnym dymem z drewna olchy lub buka.

Możesz zamówić już teraz.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Szynka Spiska 1100g

Szynka Spiska 1100g

96,90 zł brutto
Polędwica Spiska 1200g

Polędwica Spiska 1200g

91,90 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 58 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
Dobre
2024-04-03
Realizacja zamówienia-kontakt,dostawa-bez zastrzeżeń
pixel